meble PRL

Meble stylizowane na czasy PRL

Polski przemysł meblowy jest ważnym graczem na rynku światowym. Nie na darmo jesteśmy szóstym producentem, a czwartym eksporterem mebli na świecie. Polskie meble zachwycają nie tylko nietypowym wzornictwem, ale również precyzją wykonania, dbałością o szczegóły, używaniem nowoczesnych technologii, jak również materiałów najlepszej jakości.

Największą popularnością cieszą się meble do sypialni, jadalni oraz salonu. Tutaj wybór jest doprawdy bardzo duży – polscy projektanci na brak weny nie narzekają i spod ich rąk co rusz wychodzą nowe, niebanalne projekty. Ale czasami jest również tak, że stylizują się na hitach sprzed lat. Wiadomo, że moda lubi zataczać szerokie kręgi, i co jakiś czas powrócić do punktu wyjścia.

Tak jest też z modą w dziedzinie mebli. Okazuje się bowiem, że to co kiedyś wydawało się nam szczytem luksusu, obecnie przeżywa drugą młodość. O czym mowa? O meblach stylizowanych na czasy PRL, ponieważ jak pokazują statystyki, nie brakuje chętnych do wystylizowania swoich mieszkań czy gabinetów właśnie w takim stylu.

Charakterystyczny styl PRL

O jakich meblach mowa? Najpierw należy się cofnąć w czasie i przypomnieć sobie, jakie meble królowały w tym okresie. Co znajdowało się w każdym mieszkaniu? Oczywiście prym wiodły meblościanki – mnóstwo półeczek, na których przeważnie dumnie prezentowała się elegancka zastawa stołowa, używana tylko na ważne okazje. W każdym mieszkaniu musiała znajdować się paprotka, która stałą na wysokim stojaku, również bardzo charakterystycznym dla tego okresu.

Jeszcze innym elementem, który można było znaleźć w każdym domu był kredens na wysoki połysk – to tutaj, za szklanymi szybkami chowano słodkości i alkohole. W czasach PRL swoje pięć minut przeżywały wszelkie rodzaju małe stoliczki – najczęściej drewniane. To na nich z dumą stawały telewizory czy stacjonarne telefony. A nad takim stoliczkiem nierzadko ustawiana była lampa – na długiej nóżce, z kolorowym abażurem wieńczącym jej szczyt. Ciekawym wynalazkiem był półkotapczan – były modele, kiedy był on częścią wspomnianej już meblościanki, z której był wysuwany na noc.

Meblowe hity z czasów PRL-u

Hitem w czasach PRL-u był fotel nr 366 – naleźć go można było praktycznie w każdym domu, a zaprojektowany został przez Józefa Chierowskiego. I właśnie teraz projektanci znów sięgają po tego typu inspiracje. W renomowanych salonach meblowych można zakupić meble stylizowane właśnie na czasy PRL. Wysoki połysk mebli, fotele do złudzenia przypominające ten najmodniejszy model, kredensy stylizowane właśnie na ten czas.

Jednak nie można zapomnieć, że istnieje duża różnica, pomiędzy meblami z czasów PRL-u a tymi stylizowanymi. Bowiem obecnie do ich produkcji używa się doskonałej jakości materiałów, objęte są gwarancją a komfort ich używania jest o wiele wyższy. Fotele wyglądają jak kiedyś, ale są o wiele bardziej wygodne niż ich pierwowzory. Klient może wybrać meble stylizowane na czasy PRL-u, ale nie musi się obawiać, że jakość wykonania będzie na takim samym poziomie jak kiedyś. Z pewnością tego typu meble są obecnie o wiele bardziej wygodne i funkcjonalne niż było to kiedyś. Jeśli więc zatęsknisz za przeszłością, to a sprawą mebli stylizowanych na PRL możesz sobie taką podróż w przeszłość ufundować.