pielęgnacja mebli drewnianych

Przedłuż życie mebli drewnianych

Obecnie zakup porządnych mebli, które mają nam posłużyć na lata, to nie lada inwestycja. Zwłaszcza jeśli mówimy o porządnych meblach wykonanych z wysokiej jakości drewna. Nic więc dziwnego, że każdy z nas stara się jak najlepiej dbać o drewniane meble, aby móc przez dłuższy okres cieszyć się ich pięknem. Nie ma bowiem co ukrywać, że nawet najpiękniejsze meble, jeśli są zaniedbane, to nie będą robić odpowiedniego wrażenia.

Nie ma nic gorszego niż brud czy rysy pozostawione na powierzchni pięknego kredensu czy szafy. Podstawową zasadą jest to, że najpierw meble się czyści czyli usuwa się z nich zabrudzenia, a następnie konserwuje. Nie wszyscy wiedzą, że drewniane meble mają różne rodzaje. Mowa konkretnie o ich zewnętrznej powłoce. Pierwszym, najbardziej popularnym rodzajem są meble drewniane lakierowane. Otóż lakier nałożony na meble sprawia, że są one odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi a oprócz tego najłatwiej je utrzymać w czystości.

Meble lakierowane pielęgnuje się za pomocą różnego rodzaju środków jak mleczka czy spraye, a do ich czyszczenia stosuje się miękkie ściereczki z mikrofibry. Na ściereczkę nakłada się konkretny środek, a następnie wyciera się go na czysto suchą ściereczką z mikrofibry. Pamiętajmy, że drewniane meble nie lubią dużej ilości wody, więc ściereczka ma być wilgotna a nie mokra. Jednak meble drewniane są nie tylko lakierowane.

Jak konserwować meble olejowane?

Są również meble olejowane czyli wykonane z surowego drewna. Do ich pielęgnacji powinno się używać oleju, który wcierany miękką, suchą szmatką doprowadzi je do idealnego stanu. Inny rodzaj to meble woskowane – jak można łatwo się domyślić, najlepsze będą preparaty zawierające wosk. Wystarczy takie mleczko rozetrzeć po powierzchni i kilka razy przetrzeć miękką, bawełnianą szmatką.

Pamiętać trzeba o tym, aby na meblach woskowanych nie stawiać gorących przedmiotów, bo mogą doprowadzić do odbarwienia powierzchni poprzez stopienie woskowej warstwy. Jeśli chodzi o meble bejcowane to najlepszym sposobem na utrzymanie ich przy życiu jak najdłużej będzie regularne ścieranie kurzu na sucho i raz na jakiś czas przecieranie mebli wilgotną ściereczką. Jeśli chcemy, aby nasze drewniane meble na długo pozostały jak nowe trzeba nie tylko odpowiednio je pielęgnować.

Nie stosuj mokrych ścierek

Trzeba również wiedzieć, czego robić nie wolno. Otóż nie wolno stosować mokrych ścierek ponieważ  nadmiar wody może wchłonąć się w strukturę drewna, nie powinno się również używać szorstkich ściereczek ponieważ mogą pozostawić rysy a tkaniny z długimi nitkami mogą pozaciągać powierzchnię. Na drewnianych meblach nie powinno się stawiać gorących przedmiotów, ponieważ może to pozostawić brzydkie i trudne do usunięcia ślady. Pamiętajmy też, aby drewnianych mebli nie myć kuchennymi detergentami. Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że drewniane meble przez długi okres będą wyglądały jak nowe i nie będzie konieczności wymiany wyposażenia wnętrza.

One thought on “Przedłuż życie mebli drewnianych

  1. Dziękuję za porady, teraz już będę wiedział, że muszę zakonserwować swoje meble. Nauczyłem się na błędach, bo ostatnio musiałem wyrzucić komplet mebli ogrodowych po trzech latach… Niestety bez odpowiedniej impregnacji nic nie przetrwa próby czasu.

Comments are closed.