okap kuchenny

Okap kuchenny nad kuchenkę na wyspie. Co wybrać?

Coraz więcej nowoczesnych kuchni ma praktyczne i stylowe wyspy kuchenne. Na wyspie można zamontować także kuchenkę. Jaki okap sprawdzi się wtedy najlepiej?

Wyspa kuchenna to praktyczne rozwiązanie. Umieszczona z dala od ścian duża szafka kuchenna tego typu może stać się dodatkowym miejscem do przechowywania oraz przygotowywania posiłków.

Na wyspie kuchennej można umieścić także kuchenkę. Aby gotowanie było jeszcze przyjemniejsze, nie można zapomnieć też o dobraniu do niej odpowiedniego okapu kuchennego. Jaki model sprawdzi się wtedy najlepiej?

Jak zadbać o czyste powietrze w kuchni z wyspą?

Głównym celem okapu kuchennego jest poprawa jakości powietrza w kuchni. Okap może pracować jako pochłaniacz albo też jako wyciąg, usuwając zapachy powstające w trakcie gotowania oraz nadmiar wilgoci.

Okapy działające jako pochłaniacz nie wymagają podłączania do instalacji wentylacyjnej – wyposażone są w filtry, które oczyszczają powietrze. Z kolei wyciągi wymagają już bardziej skomplikowanego montażu z podłączeniem do wentylacji, aby odprowadzać zużyte powietrze.

Tego rodzaju okapy są przeznaczone także nad wyspy kuchenne, czyli pozwalają na montaż na środku pomieszczenia. Na co warto się zdecydować?

Okap wyspowy

Okapem wyspowym nazywamy okap, który podwieszany jest nad wyspą kuchenną. Może mieć on kształt sześcianu, prostopadłościanu, walca lub też może przypominać ozdobny kwiat albo parasol.

Okap wyspowy może być podwieszany nad kuchenką z użyciem mocnych linek i pracuje jako pochłaniacz – nie ma zatem konieczności podłączania go do instalacji wentylacyjnej. W sprzedaży znajdziemy także okapy pracujące jako wyciągi – zamiast linek stosuje się wtedy zwykłe połączenie do sufitu, w którym znajduje się rura odprowadzająca zużyte powietrze.

Okapy wyspowe mogą pełnić także dodatkowe funkcje, na przykład mogą oświetlać przestrzeń przeznaczoną do gotowania.

Okap sufitowy

Kolejna propozycja to okapy sufitowe, które różnią się od wyspowych swoją konstrukcją oraz sposobem montażu. Okapy sufitowe mają postać płaskich paneli, które montowane są bezpośrednio pod sufitem. Mają najczęściej dość dużą powierzchnię i większą moc, dzięki czemu pozwalają na efektywne odświeżanie powietrza.

Podobnie jak okapy wyspowe, także te sufitowe mogą pracować w trybie wyciągu albo pochłaniacza w zależności od wybranego wariantu.

W przeciwieństwie do okapów wyspowych te sufitowe zajmują znacznie mniej miejsca – sprawdzą się w pomieszczeniach małych, o niskich stropach, ale, oczywiście, możemy dobrać je także do dużej kuchni. Wielkość oraz moc okapu sufitowego dobieramy wtedy w zależności od metrażu kuchni, aby otrzymać najlepszą wydajność jego działania.

Okap blatowy

Interesującą propozycją do kuchni z wyspą będzie również okap blatowy. Tego rodzaju okap montowany jest w blacie kuchennym – może być także wysuwany z niego na czas gotowania, aby potem można było łatwo schować go z powrotem. Okapy blatowe mogą być także zintegrowane z płytami grzewczymi.

Okapy blatowe dostępne są także w wariantach pochłaniacza oraz wyciągu. W przypadku wyboru okapu z wyciągiem może być on podłączony do silnika umieszczonego w szafce nad okapem albo całkowicie poza kuchnią.

Gdzie kupić dobry okap kuchenny do wyspy?

Aktualnie okapy kuchenne przeznaczone do wysp można znaleźć w wielu sklepach – tych stacjonarnych oraz internetowych.

Jeśli liczy się wysoka jakość i przystępne ceny, sprawdź już teraz okapy kuchenne Nortberg! Nortberg to polska firma, która specjalizuje się w dostawie nowoczesnych okapów do kuchni już od lat. Zamówienia na okapy Nortberg można składać przez internet – firma zapewnia szybką i bezpieczną wysyłkę na terenie całego kraju!