kanapa

Meble z funkcją spania – co kupić, by wysypiać się wygodnie?

Wyspać można się nie tylko na łóżku. Obecnie w sklepach na kupujących oczekuje pełna gama mebli z funkcją spania. Co warto kupić, by spać komfortowo lub wygodnie ugościć najbliższych? Sprawdź nasz przegląd, aby wybrać najwygodniejsze meble do swojego domu lub mieszkania!

Narożnik z funkcją spania

Najczęściej wybieranym typem mebli wypoczynkowych są obecnie narożniki. Doskonale nadają się zarówno do małych, jak i większych salonów, gdzie mogą zapewnić maksymalny komfort relaksu dla całej rodziny.

Najczęściej narożnik do salonu ma także funkcję spania, dlatego można bardzo łatwo przekształcić go z mebla wypoczynkowego w łóżko. Do tego celu służą specjalne systemy rozkładania, na przykład pneumatyczne zawiasy pozwalające na wygodne wysunięcie części mebla. Wewnątrz narożnika mogą znajdować się także skrzynie, które pozwalają na przechowywanie pościeli.

Do niewielkich salonów najlepsze będą małe narożniki z funkcją spania. Zazwyczaj zapewniają one powierzchnię do snu wynoszącą około 120 x 190 cm lub 140 x 200 cm, czyli pozwalają na komfortowy sen jednej albo dwóm osobom. Większe modele mogą zapewnić już większą przestrzeń do spania, na przykład wynoszącą 160 x 210 cm.

Sofy z funkcją spania

Druga opcja to sofa wyposażona w funkcję spania. W tym przypadku mamy do czynienia z meblem o bardziej kompaktowych wymiarach niż narożnik. Najczęściej sofa łączona jest także z dodatkowymi meblami wypoczynkowymi w komplet – fotelami, pufami.

Sofa ze względu na swój niewielki wymiar świetnie sprawdzi się w małej kawalerce, w której nie ma miejsca na osobną sypialnię. Również może ona sprawdzić się w gabinecie lub w pokoju dla gości, gdzie może być łatwo przekształcona w miejsce do spania, gdy trzeba będzie kogoś przenocować.

Najczęściej sofy wykorzystują podobne mechanizmy rozkładania jak narożniki. Można zatem łatwo i szybko przekształcić je w komfortową przestrzeń do snu, a wewnątrz skrzyni znajdującej się pod siedziskiem przechować pościel.

Aby wypoczywać komfortowo, potrzebna będzie wygodna sofa z funkcją spania codziennego. To mebel, który wyróżnia się wykorzystaniem specjalnego siedziska i oparcia wykonanego z wyższej jakości materiału, który zapewnia większą wygodę wypoczynku. Stosuje się wtedy wypełnienia ze specjalnych sprężyn ułożonych obok siebie oraz wysokiej klasy pianek, na przykład wysokoelastycznych lub termoelastycznych. Dzięki temu na wysokiej jakości sofie rozkładanej można wyspać się równie dobrze jak na łóżku.

Kanapa z funkcją spania

Trzecia propozycja znajdująca się na naszej liście to kanapa z funkcją spania. Ma ona podobną konstrukcję do sofy, dlatego też nazwy tych dwóch mebli często stosowane są zamiennie.

Kanapy z funkcją spania mogą mieć także kilka różnych sposobów rozkładania, na przykład polegających na wysunięciu części kanapy do przodu albo na jej odpowiednim przechyleniu, co powoduje rozłączenie dwóch elementów mebla i pozwala na ułożenie go na płasko.

Podobnie jak w przypadku sofy duże znaczenie ma jakość wykonania podłoża do snu, czyli wtedy, gdy planuje się spanie na rozkładanej kanapie systematycznie, warto zdecydować się na mebel wykonany z wyższej jakości materiałów.

Podsumowanie – jaki mebel z funkcją spania kupić?

W sklepach można znaleźć obecnie różne meble z funkcją spania – narożniki, sofy oraz kanapy. Na wszystkich z nich można spędzić noc, jednak jakość snu będzie zależała przede wszystkim od jakości wykonania wybranego mebla.

Gdy rozkładany narożnik, kanapa czy sofa mają być używane codziennie jako zamiennik łóżka, w takiej sytuacji warto zdecydować się na model wyróżniający się wysoką jakością wykonania, aby dzięki temu można było wygodnie się na nim wysypiać.