poddasze

Jak urządzić sypialnie na poddaszu? Porady i inspiracje

Sypialnie bardzo często urządzane są na poddaszu. Skośne sufity mogą jednak utrudniać aranżację wnętrza. O czym trzeba pamiętać? Sprawdź nasze porady, aby urządzić stylową i funkcjonalną sypialnię!

Projekt sypialni na poddaszu

Aby sypialnia na poddaszu mogła wyglądać atrakcyjnie i jednocześnie była komfortowa w używaniu, warto przygotować jej projekt. Można stworzyć go samodzielnie lub też zlecić jego wykonanie w biurze projektowym.

Na projekt najczęściej decydują się te osoby, które mają małe sypialnie na poddaszu. W takim wnętrzu na ograniczonej przestrzeni trzeba zmieścić często nie tylko łóżko, ale także inne meble, na przykład szafę ubraniową, komodę, stoliki nocne.

Projekt powinien wtedy uwzględniać wymiary wnętrza oraz przebieg skosów, aby dzięki temu używanie sypialni było komfortowe i jednocześnie była ona funkcjonalna.

Meble do sypialni na poddaszu

Podstawowym meblem w sypialni na poddaszu jest łóżko. Gdy mają korzystać z niego dwie osoby, wtedy powinno mieć ono wymiar co najmniej 140 x 200 cm. Łóżko może być ułożone wezgłowiem w kierunku skosu, ale warto przetestować różne jego ułożenia, aby dzięki temu można było wygodnie z niego korzystać.

Dodatkowo w sypialni na poddaszu mogą znaleźć się inne meble w zależności od potrzeb. Tutaj jednak często pojawiają się schody, gdy meble mają być ustawione pod skosami. Wtedy można zdecydować się na gotowe meble ze sklepu lub też zamówić je na wymiar w zakładzie stolarskim. Dobry stolarz może wtedy wykonać meble, które będą uwzględniały przebieg skosów, aby wykorzystać dostępną przestrzeń w pełni.

Wystrój sypialni na poddaszu

Sypialnia na poddaszu może być urządzona w różnych stylach. Można zdecydować się zarówno na styl nowoczesny, jak i na klasyczny, dlatego możliwości kreacji wnętrza są praktycznie nieograniczone.

Nowoczesna sypialnia znajdująca się na poddaszu cechuje się prostą aranżacją – meble mają geometryczny, prosty wygląd i mogą mieć kolor bieli lub inną jednolitą barwę. Z kolei w klasycznie urządzonych przestrzeniach często dominuje drewno lub jego imitacja, na przykład dąb, buk czy wenge.

Urządzając sypialnię na poddaszu, nie można zapominać także o wyborze odpowiedniego oświetlenia, które będzie wprowadzało do wnętrza ciepłe, przyjemne światło.

Różnorodne inspiracje dotyczące wystroju sypialni na poddaszu można znaleźć w internecie. Wiele ciekawych propozycji czeka na portalach wnętrzarskich, w mediach społecznościowych oraz na blogach poświęconych aranżacji wnętrza.