czyszczenie mebli

Środki do czyszczenia mebli – czym czyścić meble drewniane, lakierowane i tapicerowane?

Aby meble wyglądały jak nowe przez wiele lat, warto pamiętać o ich czyszczeniu, gdy pojawią się na nich plamy. Duże znaczenie ma wtedy wybór odpowiednich środków. Czym powinno się czyścić meble wykonane z drewna, z lakierowanymi frontami meblowymi oraz meble tapicerowane?

Czyszczenie mebli drewnianych

Drewno jest szlachetnym materiałem wyróżniającym się atrakcyjnym wyglądem. Może także posłużyć na wiele lat, ponieważ deski drewniane mogą być poddawane renowacji.

Do czyszczenia mebli drewnianych zaleca się zastosować dedykowany płyn do czyszczenia mebli drewnianych, na przykład w formie mleczka albo sprayu. Tego typu detergenty cechują się nie tylko zawartością środków czyszczących, ale również pielęgnujących, dlatego nie powodują one uszkodzenia powierzchni drewnianych. Poza czyszczeniem meble drewniane zaleca się także pielęgnować z użyciem dedykowanych środków, na przykład w formie wosków, mleczek.

Nie należy stosować środków zwierających silne detergenty, kwasy, środków z drobinkami czyszczącymi, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie drewna.

Czyszczenie mebli lakierowanych

Częstym problemem jest także czyszczenie mebli z lakierowanymi frontami. Jaki środek do czyszczenia mebli lakierowanych będzie najlepszy?

Do mebli lakierowanych można wykorzystać delikatny preparat czyszczący, na przykład płyn do mycia naczyń, który szybko poradzi sobie z różnymi rodzajami plam. W sprzedaży można znaleźć także środki dedykowane do mebli lakierowanych. Zawierają one odpowiednie środki usuwające zabrudzenia i niepozostawiające smug.

Do czyszczenia warto także wykorzystać ściereczki wykonane z mikrofibry, które nie pozostawiają po sobie włókien i bardzo dobrze nadają się do polerowania.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Plama na kanapie? Można spróbować usunąć ją samodzielnie. Do czyszczenia mebli tapicerowanych dedykowana jest szeroka gama środków, które pozwalają na usunięcie plamy oraz nieprzyjemnego zapachu.

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje środków. Najczęściej jest to spray, który zawiera odpowiednio dobrane detergenty. Spray należy nanieść na odkurzoną wcześniej powierzchnię tapicerki, a potem lekko wetrzeć i pozostawić na wskazany czas. Na koniec zaleca się najczęściej dodatkowe odkurzenie tapicerki, gdy już będzie sucha.

Środki w formie sprayu najlepiej nadają się do miejscowych plam, natomiast wtedy, gdy tapicerka wymaga ogólnego odświeżenia, w takim przypadku warto wyprać ją za pomocą odkurzacza piorącego. Odkurzacz można kupić na własność lub też można wynająć go albo zamówić firmę, która świadczy usługi prania tapicerek.