Znudził Ci się wygląd starych mebli? A może zauważasz na nich defekty? Zamiast wybierać się do sklepu po nowe sprzęty, odnów te, które już posiadasz. To tani i dodatkowo przyjazny dla środowiska sposób, by odmienić wnętrze salonu, sypialni lub kuchni. Jak odnowić stare meble?
Malowanie starych mebli – całkowita zmiana koloru
Pierwszym sposobem, który pozwala także na całkowitą zmianę wyglądu mebli, jest pomalowanie ich na nowy kolor.
Najszybciej swój urok tracą meble kuchenne na wysoki połysk, szczególnie wtedy, gdy wykonane są z materiałów niższej jakości. Z czasem także inne typy mebli przestają wyglądać atrakcyjnie – mogą pojawić się na nich zarysowania, odpryski lub po prostu ich kolor przestaje nam już odpowiadać.
W tym przypadku odnowa starych mebli polega na usunięciu z nich wierzchniej warstwy lakieru preparatem lub opalarką i skrobaczką, gdy są wykończone na wysoki połysk. Płyty bez lakieru wystarczy tylko zmatowić i umyć. Następnie meble maluje się wybranym rodzajem farby, na przykład może być to farba akrylowa, tablicowa lub specjalna farba do odnowienia mebli.
Najczęściej meble malowane są na kolor biały, który jest też najbardziej uniwersalny, lecz można też zdecydować się na inne kolory lub wykonać na meblach dekoracyjne motywy geometryczne, korzystając z taśmy papierowej.
Renowacja mebli drewnianych – podkreślenie uroku drewna
Gdy w domu znajduje się drewniany mebel, który przestał wyglądać atrakcyjnie, wtedy można nadać mu nowy wygląd poprzez usunięcie jego wierzchniej, zniszczonej warstwy. To dobry wybór w przypadku mebli porysowanych, przebarwionych, które przestały wyglądać atrakcyjnie.
W tym przypadku renowacja polega na przeszlifowaniu wierzchniej warstwy drewna, a następnie na jego oczyszczeniu i pomalowaniu na nowo z użyciem lakieru bezbarwnego albo lakierobejcy w wybranym kolorze.
Nowe tkaniny obiciowe do starych mebli – odmiana mebli wypoczynkowych
Gdy swój urok utraciły meble wypoczynkowe lub inne meble tapicerowane – krzesła, kanapy, sofy, narożniki, fotele czy pufy, wtedy można odmienić ich wygląd przez zastosowanie nowych tkanin obiciowych.
W tym przypadku przerabianie starych mebli może dać bardzo dobry efekt, a osoba posiadająca podstawowe umiejętności w szyciu może wykonać taką metamorfozę we własnym zakresie bez ponoszenia wysokich kosztów.
W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę różnych typów tkanin obiciowych, między innymi modne teraz tkaniny aksamitne, uniwersalne tkaniny o płóciennym splocie, tkaniny w jednolitych kolorach oraz tkaniny z wzorami.
Wraz z wymianą tkaniny obiciowej warto także pomyśleć o zastosowaniu nowego wypełnienia mebla, zwłaszcza wtedy, gdy to dotychczasowe utraciło swoje właściwości. Można wtedy zdecydować się na wykończenie mebli z wykorzystaniem lepszej jakości pianek, które wyróżniają się większym komfortem.
Jeżeli meble mają także elementy wykonane z drewna, można również odnowić je wskazanymi powyżej metodami.
Gałki i uchwyty do mebli – pomysł na szybką metamorfozę
Metamorfoza mebli może polegać także na drobnych zmianach. W tym przypadku bardzo ciekawy efekt można uzyskać za pomocą zastosowania nowych gałek i uchwytów meblowych.
W sprzedaży dostępna jest szeroka gama różnych akcesoriów meblowych w wielu stylach, na przykład gałki metalowe, uchwyty ze skóry. Demontaż i montaż nowych gałek i uchwytów jest bardzo prosty, dlatego można wykonać go samodzielnie w parę minut.
Gdy zatem chcesz nadać swoim meblom nowy wygląd, w takim przypadku do dyspozycji jest szeroka gama różnych metod. Dzięki nim można zarówno całkowicie odmienić wygląd umeblowania, jak również delikatnie je odświeżyć, by wyglądały jak nowe.