gotowe czy składane meble

Meble składane vs. gotowe ze salonu

Wyposażania własnego gniazdka to wspaniałe doświadczenie, aczkolwiek nie ma co ukrywać, że kosztuje ono nie tylko sporo pieniędzy, ale nierzadko również nerwów. Dlaczego? Ponieważ na drodze świeżo upieczonych „projektantów wnętrz”, którymi jesteśmy staje mnóstwo dylematów – jakie meble wybrać, na jaki styl postawić, skąd wziąć odpowiedni kolor farb do pokojów – to tylko niektóre z nich.

Kiedy podstawowe kwestie są już rozwiązane pozostaje jeszcze jedna mianowicie to, czy decydować się na meble, które samodzielnie należy złożyć czy może postawić na gotowe meble z salonu, które trafiają do nas już w swojej ostatecznej formie. Są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Jeśli chodzi o meble składane to z pewnością minusem jest ich montaż – niektóre składają się rzeczywiście intuicyjnie, ale niektóre szafki czy regały wymagają czasami anielskiej cierpliwości i naprawdę wiele czasu. Ale są meble, których nie da się po prostu zamówić inaczej niż składanych – takie są na przykład wielkie szafy przesuwne na garderobę – w gotowej formie są one tak duże, że ciężko byłoby o transport i wniesienie w takiej właśnie formie.

Jakie są plusy składanych mebli? Ich cena jest stosunkowa niższa, ponieważ sami musimy włożyć wkład pracy w to, aby wyglądały jak na wystawie. I tutaj jest kolejny plus – podczas składania można sprawdzić, czy aby na pewno wszystkie elementy są w porządku, czy niczego ni brakuje, czy krzesło lub szafka za chwile nie okaże się felerne. Plusem jest również o wiele większa dostępność mebli składanych, bo obecnie większość producentów przygotowuje właśnie meble składane.

Jeśli nie ma się zdolności manualnych i już z góry wiemy, że montaż mebli będzie prawdziwą katorgą to można sprawdzić czy nie ma czasami możliwości zamówienia transportu z montażem – oczywiście za dodatkową opłatą, ale profesjonalista, który na meblach składanych już zęby zjadł poradzi sobie z tym o wiele szybciej niż my, amatorzy.

Gotowe meble dla wygodnych

Jakie są zalety mebli gotowych? Z pewnością to, że nie wymagają one od nas absolutnie żadnej pracy, są elegancko wykończone przez profesjonalistów, doskonale złożone. I na tym się chyba jednak zalety kończą, ponieważ gotowe meble są rzadziej spotykane, przez co umeblowanie nimi mieszkania czy domu może być trudnym zadaniem. Po drugie, meble gotowe są droższe, a wiadomo że remont sam w sobie jest drogim interesem, więc każdy chciałby aby udało mu się kupić meble w okazyjnych cenach.  W przypadku mebli gotowych może być z tym problem. Jeśli jednak ktoś się uprze może zamówić sobie stół czy szafę u stolarza – będzie to mebel wykonany własnoręcznie, w całości, z pewnością będzie bardzo oryginalny, jednak jego koszt do okazyjnych się nie zaliczy.

Bardzo często dylemat typu meble składane czy gotowe dosięga również kuchni – czy kupić gotowe zestawy z szafkami o określonych wymiarach czy może zamówić takie specjalne na wymiar, zrobione tylko dla nas? Możliwości jest doprawdy bardzo dużo i prawda jest taka, że ilu klientów tyle decyzji. Meble robione na wymiar, które są dostarczane do naszego domu zawsze będą droższe, jednak mamy wtedy świadomość, że zostały one wykonane według naszego indywidualnego projektu. Natomiast meble, które weźmiemy do kuchni składane, robione pod standardowe wymiary, wcale nie muszą idealnie pasować do naszych ścian czy podłóg i okazuje się, że mimo wydania pieniędzy musimy wprowadzać moc poprawek – tracimy więc ponownie czas i pieniądze, a przecież chcieliśmy na tym oszczędzić.

Zadając sobie więc pytanie, czy warto kupić meble gotowe, w całości czy składane, odpowiedź będzie też uzależniona od tego, o jakiego rodzaju meble chodzi. Jeśli mówimy o meblach do salonu czy sypialni to prostszym rozwiązaniem- choćby pod kątem transportu i wniesienia – będą meble składane. Jeśli natomiast chcemy kupić komplet wypoczynkowy to ustalmy – tego typu meble są tylko gotowe i tak powinno zostać. Od wygody takiego kompletu czy fotela zależy nasz wypoczynek i  z pewnością nikt by nie chciał, aby nagle okazało się, że oparcie się oderwało czy sprężyny uwierają podczas oglądania telewizji.

Meble modułowe do mieszkania?

Warto zastanowić się nad meblami modułowymi – mogą one być złożone zarówno w całość na jednym poziomie, jak również można  nich utworzyć ciekawe kompozycje zupełnie zmieniające wnętrze pokoju. Jedno jest pewne – bez względu na to, jakiego rodzaju meble ostaną zakupione, muszą być wykonane z materiałów dobrej jakości, posiadać wszystkie niezbędne funkcje, a z naszej strony muszą być odpowiednio pielęgnowane. Bowiem czy to meble składane czy gotowe, to jeśli będą zaniedbane i brudne, to nic im nie pomoże – nie będą sprawiać estetycznego wrażenia i już. Dlatego od razu warto u sprzedawcy dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej pielęgnować zakupione przez nas meble, aby wyglądały jak nowe jeszcze przez długi czasu – pamiętajmy, że innej pielęgnacji wymagać będą meble drewniane woskowane, inne lakierowane a jeszcze innej meble wykonane z laminatu.

Co ciekawe, o tym, że chyba więcej ludzi decyduje się jednak na meble składane świadczy chociażby to, że coraz częściej można w sieci spotkać ogłoszenia, gdzie przysłowiowa „złota rączka” oferuje właśnie swoje usługi w zakresie montażu mebli. Jeśli więc nawet w salonie taka opcja nie będzie możliwa, to nie trzeba się martwić, że zostaniemy ze śrubkami i imbusami sami.

One thought on “Meble składane vs. gotowe ze salonu

  1. Ja jestem fanem mebli składanych, bo od dziecka lubię majsterkować. Niestety tego zdania nie podziela moja żona, szczególnie po ostatnim razie, gdy szafka na buty rozleciała się po miesiącu 😀 Ale nie ma takich rzeczy, których się nie sklei. Przynajmniej mam przy tym trochę zabawy.

Comments are closed.