mebel wysoki połysk

Jak odnowić meble na wysoki połysk?

Meble na wysoki połysk są dzisiaj bardzo popularne. Były także spotykane w okresie PRL-u. Z czasem połyskująca warstwa lakieru na meblach może stracić na uroku. Co można wtedy zrobić, by znów wyglądały one atrakcyjnie?

Meble na wysoki połysk – co warto o nich wiedzieć?

Szafki, komody, stoły – to tylko parę typów mebli na wysoki połysk, jakie można kupić w sklepach. Na wysoki połysk wykańcza się także kuchnie, a meble z takimi frontami można zamówić również na wymiar.

Do wykonania mebli na wysoki połysk wykorzystuje się specjalne płyt meblowe, które pokrywane są warstwą lakieru dającego lustrzany efekt. Lakierem mogą być kryte płyty w jednolitych kolorach, na przykład czarnym, białym, szarym czy czerwonym, ale także płyty z drewna litego lub fornirowane, czyli kryte cienką warstwą drewna naturalnego.

Meble tego typu atrakcyjnie wyglądają we wnętrzach nowoczesnych, ale także można dopasować je do klasycznie urządzonych wnętrz.

Z czasem meble na wysoki połysk mogą przestać prezentować się atrakcyjnie. Na płytach mogą pojawić się defekty jak odpryski lakieru, rysy, przebarwienia. Wtedy pojawia się pytanie – jak odnowić meble na wysoki połysk, aby wyglądały one jak nowe? Do dyspozycji jest kilka metod, dlatego przyglądamy się bliżej każdej z nich.

Meble kuchenne na wysoki połysk – jak poprawić ich wygląd?

Aby poprawić wygląd mebli kuchennych wykończonych na wysoki połysk, można zdecydować się albo na ich pomalowanie, albo na wymienienie frontów na nowe. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy.

Wymiana frontów w meblach kuchennych

Najprostszym sposobem, aby meble kuchenne uzyskały nowy wygląd, jest wymienienie w nich frontów. Gdy meble były kupowane jako gotowe, często można także wymienić w nich fronty na inne od tego samego producenta. Również usługę może wykonać zakład stolarski, który wymieni fronty na nowe wskazane przez klienta z wzornika. To opcja, która sprawdzi się wtedy, gdy meble mają nietypowe wymiary lub w sprzedaży nie można znaleźć gotowych płyt w swoim guście.

Wymiana frontów jest szybka i prosta, ponieważ wymaga tylko demontażu starych części i zamontowania nowych. Konieczne może być też wymienienie zawiasów, jednak prace można wykonać samodzielnie.

Malowanie mebli kuchennych

Druga opcja to malowanie mebli na wysoki połysk. Jak najbardziej meble te można malować, aby nadać im nowy wygląd.

Aby pomalować meble na wysoki połysk, można zdecydować się na jedną z dwóch opcji, czyli na usunięcie warstwy lakieru lub też na malowanie po lakierze, jednak z wcześniejszym zastosowaniem podkładu.

Lakier można usunąć za pomocą specjalnych środków chemicznych albo ręcznie, korzystając z opalarki, która podgrzewa go do wysokiej temperatury i pozwala na jego ręczne usunięcie. Potem meble należy zmatowić i można pomalować go na nowy kolor. Szybsze jest natomiast pomalowanie płyty bezpośrednio. Wtedy należy na początku lekko ją zmatowić papierem ściernym, oczyścić, a potem pomalować farbą podkładową i w końcu wybraną farbą.

Meble do sypialni i salonu na wysoki połysk – jak je odnowić?

Meble na wysoki połysk w sypialni i w salonie można odnowić w taki sam sposób jak meble kuchenne. Z racji tego, że dostępność frontów jest ograniczona, najczęściej wybierana jest druga opcja, czyli malowanie mebli.

Wykończone na wysoki połysk meble można także malować we wzory, na przykład w efektowne motywy geometryczne. Świetnie wyglądają w zestawieniu z naturalnym drewnem, które dla zabezpieczenia pokrywa się woskiem albo lakierem.

Osoby, które zastanawiają się, jak pomalować meble na wysoki połysk, mogą znaleźć wiele poradników online. Należy też pamiętać, by postępować dokładnie z instrukcjami przygotowanymi przez producenta materiałów malarskich.