czyszczenie mebli

Czyszczenie mebli przy pomocy detergentów

Meble sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie nabiera zupełnie innego wyglądu. Jednak zaniedbane meble, które dawno nie widziały się ze środkami czyszczącymi to żadna wizytówka, a już na pewno nie pozytywna. Dlatego, aby móc zachwycać wyposażeniem swoich czterech kątów, trzeba wiedzieć, jak zadbać o znajdujące się w nich meble. Poniżej przedstawimy sposoby, jak za pomocą detergentów doprowadzić meble do pierwotnej świetności. Oczywiście, uwzględniając przy tym konkretny rodzaj mebli.

Otóż jeśli chodzi o meble z połyskiem, czyli wykonane z laminatu lub folii poliestrowej naklejonych na wierzch mebla, to przeważnie do ich czyszczenia wystarczy tylko ściereczka z mikrofibry oraz woda. Jednak w sytuacji, kiedy zabrudzenia są bardzo silne, można dodać na ściereczkę odrobinę płynu do mycia naczyń. Następnie przetrzeć powierzchnię na sucho. Jeśli mamy w domu meble drewniane to najlepiej sprawdzą się detergenty, które zawierają wosk lub olejek – najlepiej lniany. Aby nie porysować powierzchni drewna, należy do mycia stosować wilgotną, ale nie mokrą, ponieważ drewno nie lubi wody, ściereczkę. Całość oczywiście dopieszczamy na sucho, można użyć też specjalnych preparatów nabłyszczających.

Jak czyścić meble skórzane?

Jeśli chodzi o meble skórzane, to tutaj nie warto eksperymentować. Do ich czyszczenia najlepiej będzie wyposażyć się w specjalne detergenty do czyszczenia skórzanej tapicerki oraz miękkie szmatki lub szczotki z delikatnym włosiem. A przed rozpoczęciem czyszczenia skórzanych mebli, należy je jeszcze odkurzyć – głównie mowa o zakamarkach w kanapach czy fotelach, gdzie najczęściej zalegają się różnego rodzaju okruszki i drobinki. Dopiero ich usunięcie sprawi, że można rozpocząć proces czyszczenia mebli.

Pamiętajmy również o tym, aby po czyszczeniu odpowiednio meble zakonserwować. Czemu to ma służyć? A chociażby ochronie przed zniszczeniami, mniejszym osiadaniem kurzu, większą ochroną przed silniejszymi zabrudzeniami.