elewacja

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać

Wybór drzwi wejściowych ma duże znaczenie dla użytkowników mieszkania. Muszą one nie tylko współgrać z projektem architektonicznym domy, ale także spełniać określone parametry techniczne, aby zapewniały bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Wygląd i estetyka są na pewno jednym z głównych czynników motywujących klienta. Na rynku istnieje mnóstwo wzorów i opcji kolorystycznych. Ważne, aby drzwi harmonizowały z elewacją domu i jego wystrojem. Należy brać pod uwagę nie tylko kolor ścian i umeblowania, ale też np. kolor dachówek. O szczegółach warto pamiętać, aby nie zapanował aranżacyjny chaos. Z tego względu trzeba też będzie się zastanowić nad ewentualnymi dodatkami i ornamentami – rodzajem szkła, klamek, kształcie kołatki czy wizjerem. Elementy te dodają drzwiom charakteru. Dobrze tu od razu powiedzieć, że nie ma potrzeby obawiać się przeszklenia o różnych kształtach, które poprawia atrakcyjność wejścia, a ponadto rozjaśnia wnętrze. W takich wypadkach wykorzystuje się szkło antywłamaniowe, kuloodporne, a nawet ognioodporne, a ponadto sposób montażu zapobiega jego wyważaniu czy wypychaniu.

Jeśli chodzi o parametry techniczne, najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła oraz wytrzymałość drzwi. Drzwi powinna także cechować odporność na warunki atmosferyczne. Czynnikiem determinującym te kwestie jest ich budowa. Rynek oferuje bogatą ofertę. Do produkcji drzwi można wykorzystać drewno, PVC, stal, aluminium, włókno szklane. Poszczególne modele różnią się również jakością wzmocnień oraz parametrami izolacji akustycznej. Drzwi drewniane dobrze będą izolować ciepło i hałas. Dobrze poddają się też obróbce, więc łatwiej znaleźć oryginalne i wyszukany wzornictwo. Dodatkowym atutem drzwi z PVC będzie to, że nie są one podatne na ogień, a więc zapewnią bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Z kolei aluminiowe są trwałe i mają dobre parametry izolacyjne (nie nagrzewają się aż tak jak na przykład stalowe), ale są wrażliwe na wgniecenia. Ten problem znika w przypadku drzwi z włókna szklanego, ale wadą tych ostatnich jest spora cena. Równie istotny jak materiał w jakim wykonano drzwi jest sposób ich zabezpieczenia – np. to w jakie zamki są one wyposażone, czy profile są odpowiednio wzmocnione i czy mają odpowiednie stalowe zbrojenia. Tu też należy przyjrzeć się solidności zawiasów. Najlepiej wybrać oczywiście te, które umożliwiają wielopłaszczyznową regulację. Pomocą w wyborze będą tu na pewno atesty, potwierdzające jakość zabezpieczeń.

Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy drzwi mają się otwierać do wewnątrz, czy do zewnątrz. Z tym pierwszym przypadkiem częściej spotkamy się w mieszkaniach. Jest to po prostu bezpieczniejsze ze względu na zmniejszenie ryzyka włamania. Skrzydła drzwi są wówczas pełne, nie oszklone, mają wizjer, są bardziej odporne na uderzenia, a poza tym powinny lepiej tłumić hałasy z klatki schodowej. Drzwi w domach otwierają się raczej na zewnątrz, ale jako narażone na czynniki atmosferyczne, muszą być wykonane z materiału odpornego na paczenie. Trzeba sprawdzić czy np. wykorzystano w nich wodoodporne płyty przeciwdziałające nasiąkaniu. Muszą być one szczelne i mieć wysoki poziom izolacji termicznej (powinien być mniejszy niż 2 W/m2K) i akustycznej. Niestety, nie wszyscy producenci podają te dane, a w przypadku współczynnik przenikania ciepła może dotyczyć nie całych drzwi, a na przykład tylko zapiankowanego fragmentu. Trzeba na to uważać. Przy wyborze drzwi należy też wziąć pod uwagę ich szerokość i wysokość. Standardem w przypadku drzwi wejściowych jest 90 cm szerokości i co najmniej 2 metry wysokości, co ma znaczenie praktyczne w kontekście ewentualnej ewakuacji, ale przede wszystkim wnoszenia mebli.